Kahramanmaraş Usulü Çiğ Köfte Tarifi


Kahramanmaraş Usulü Çiğ Köfte Tarifi : Maraş’ın sadece dondurması meşhur değil. Aynı zamanda çiğ köftesinin de tadına bakmanızı öneriyoruz. Hele yolu Maraş’tan geçenler mutlaka çiğ köfte yemelidir. Şimdiden afiyet olsun dileklerimizi bildiriyoruz.


Yapılışı:

  • Maydanoz ve yeşil soğanı yıkayalım ince ince doğrayıp bir kenara alalım daha sonra kullanacağız.
  • Çiğ köfte leğenimize tarçın, kuru isot, tuz, karabiber, et, salça, doğradığımız kuru soğan ve sarımsağı ekleyerek leğenimizde yoğurma işlemine başlayalım iyice karıştırınca bulguru azar azar ekleyerek yoğurmaya devam edelim.
  • Çiğ köfte harcını kıvama gelene kadar yoğurmaya devam edelim elimizi suyla nemlendirip hafif bastırarak yumuşayıncaya kadar devam edelim.
  • Kıvamını alan çiğ köfte harcımıza yeşil soğan, maydanozu ekleyelim hafif ezerek toparlayalım.
  • Avucumuzun içiyle köfte şekline getirip tabağa yerleştirelim . Nane,marul, salatalık,semiz otu, turp ile servis yapabiliriz.

Afiyet Olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post

Çiğ Köfte TarifiÇiğ Köfte Tarifi

Güneydoğu bölgesinin tarihi şehirlerinden olan Şanlıurfa’nın vazgeçilmez tatlarından birisi olan çiğ köfte, tadına bakanın asla unutamayacağı bir lezzet olarak tanınmaktadır. Genellikle özel günlerde yoğrulduğu zannedilen çiğ köfte, aslında Şanlıurfa’da yaşayan yerel

Çiğ Köfte Tarifi