Çiğ Köfte Tarifi


Güneydoğu bölgesinin tarihi şehirlerinden olan Şanlıurfa’nın vazgeçilmez tatlarından birisi olan çiğ köfte, tadına bakanın asla unutamayacağı bir lezzet olarak tanınmaktadır. Genellikle özel günlerde yoğrulduğu zannedilen çiğ köfte, aslında Şanlıurfa’da yaşayan yerel halk tarafından hemen hemen her gece yapılmaktadır. Batı’da şehirlerinde hemen hemen her evde nasıl meyve yeniliyorsa Şanlıurfa’da da çiğ köfte yenilmektedir. Köfte kültüründen biraz yararlanmak istiyorsanız alttaki tarifi uygulamanız yeterli olacaktır.

Aşağıda ki tarifte standart Şanlıurfa Çiğ Köftesi tarifi vereceğimi için tarifimiz “Etli” olacaktır. “Etsiz” Çiğ Köfte Tarifi için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Etli Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte Tarifi :

Yapılışı :

1- Üst kısımda belirtilen yeşil soğan ve maydanoz ilk olarak yıkanıp ardından ince bir şekilde doğranarak daha sonra karıştırılmak üzere bekletilir.

2- Bunun ardından özel olarak yaptırılmış bakırdan çiğ köfte leğenine isteğe göre tuz, kuru isot, kara biber, salça, et, 1 adet ceviz içi (ufaltılarak), doğranmış kuru soğan ve sarımsak konarak yavaş yavaş ve iyice karıştırılır.

3- Karıştırma işlemi akabinde çiğ köftelik bulgur yavaş yavaş alınarak karıştırılan malzemeye ilave edilerek yoğrulmaya başlanır.

4- Yoğrulma işlemi esnasında çok az su (3 yemek kaşığı dolusu, yazın ise buz) ile yavaş yavaş bastırarak bulgur yumuşayıncaya kadar yoğrulur.

5- Bu esnada bir adet çay kaşığı saf zeytin yağı dökülmesi tavsiye edilir.

6- Kıvama gelinceye kadar yoğrulan çiğ köfteye artık su yerine sıkılan taze limon suyu ilave edilir.

7- Çiğ köfte hamur haline gelmeden ve bulgur çok az diri halde iken yoğrulma işlemi tamamlanır.

8- Akabinde önceden doğranarak hazırlanmış maydanoz ve yeşil soğan karışımı ilave edilerek iyice karıştırılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post