Antakya Usulü Çiğ Köfte Kıyma Tarifi


Antakya Usulü Çiğ Köfte Kıyma Tarifi : Antakya’nın bir tek kadayıfı değil köftesi de meşhurdur. Antakya’ya yolunuz düşerse muhakkak köftesinin tadına bakmanızı öneririz. Ama şunu unutmayın ki köftenin ardından kadayıf yemek gerekiyor.

Antakya Usulü Çiğ Köfte Kıyma Tarifi
Çiğ Köfte Tarifi

Yapılışı:

  • Bulgurumuzu çiğ köfte tepsimize ekleyelim ve üstüne yarım su bardağı su ekleyelim suyu işleyene kadar karıştıralım bir kenara bırakalım.
  • Bulgurun yumuşaması için etimizi kıyma makinasında macun kıvamına gelene kadar çekelim veya kasap da çektirebiliriz. Sinirlerini aldırmayı unutmamalısınız.
  • Soğanlarımızı ince ince doğrayalım et, kimyon, kuru soğan ve biber salçamızı dinlendirdiğimiz bulgura ekleyelim.
  • Yoğurma işlemine geçelim çiğ köfte kıvamına gelince elimizle köfte şeklini verelim ve  servis tabağımıza ekleyelim maydanozu serpelim çiğ köfte hazırdır.
  • Beraber yenmesi için tavada tereyağını ekleyelim cevizli soğanlı kıymalı kavurmayı hazırlayalım ve çiğ köftemizin yanında yiyelim.

Afiyet Olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post

Çiğ Köfte TarifiÇiğ Köfte Tarifi

Güneydoğu bölgesinin tarihi şehirlerinden olan Şanlıurfa’nın vazgeçilmez tatlarından birisi olan çiğ köfte, tadına bakanın asla unutamayacağı bir lezzet olarak tanınmaktadır. Genellikle özel günlerde yoğrulduğu zannedilen çiğ köfte, aslında Şanlıurfa’da yaşayan yerel

Çiğ Köfte Tarifi