Adıyaman Usulü Çiğ Köfte Tarifi


Adıyaman yöresinin meşhur köftesini yemek için artık oralara kadar gitmenize gerek yok. Her markette bulabileceğiniz basit malzemelerle kendinize muhteşem bir köfte hazırlayabilirsiniz. Şimdi tek yapmanız gereken markete gidip gerekli malzemeleri almak.

1- Çiğ köfte tepsimizin içine kıymayı, salçayı , ince ince doğradığımız sarımsakları, rende yaptığımız soğanları, kimyonu, karabiberi ekleyip 10 dakika kadar yoğuralım.

2- Bunun sonrasında bulgurumuzu içine ekleyelim ve birazda böyle yoğurmaya devam ettikten sonra, yuvarlak şekillerde kestiğimiz limonları tepsinin içine atarak çiğ köftemizi limonla yoğuralım ki lezzeti gelsin.

3- Köfte macun kıvama gelinceye kadar yoğurduktan sonra, ayrı bir kabın içine biberlerimizi koyalım üzerine nar ekşisini ve zeytin yağını ekleyerek iyice karıştıralım.

4- Bunun sonrasında bu hazırladığımız sosu da çiğ köftemizin üzerine dökelim ve biraz daha yoğuralım.

5- Son olarak ince ince doğradığımız yeşil soğanı ve maydanozları da ekledikten sonra biraz daha yoğuralım ve çiğ köftemiz yemeye hazır.

Afiyet Olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Post

Çiğ Köfte TarifiÇiğ Köfte Tarifi

Güneydoğu bölgesinin tarihi şehirlerinden olan Şanlıurfa’nın vazgeçilmez tatlarından birisi olan çiğ köfte, tadına bakanın asla unutamayacağı bir lezzet olarak tanınmaktadır. Genellikle özel günlerde yoğrulduğu zannedilen çiğ köfte, aslında Şanlıurfa’da yaşayan yerel

Çiğ Köfte Tarifi